Mixture Problem: Intermediate Level
Review the Lesson | MATHguide homepage Updated November 25th, 2016


Waiting for your answers...

Answer the following mixture problem. Report the price per pound to the nearest cent.

6 pounds of sesame sticks ($ 1.42/lb) was mixed with 7 pounds of yogurt-covered raisins ($ 2.05/lb).


How many pounds of mix were created?
What is the price/pound of the mix?